Методична розробка уроку з теми „ Огляд контактора та нескладний ремонт ”
Урок веде майстер в/н:
Тема програми: Тема №5. Технічне обслуговування та
ремонт електричних апаратів.
Тема уроку: Урок №34. Огляд контактора та
нескладний ремонт.
Навчально-виховна мета:
1. Навчальна
мета: Навчитися розбирати та складати контактор, визначати
основні неполадки.
2. Розвиваюча
мета:
Розвивати спостережливість, уважність та пам’ять при організації робочого
місця, дотримання правил охорони праці при
роботі на конкретних робочих місцях під час розбирання та складання контактора.
3. Виховна мета: Виховувати творче
ставлення до праці, охайність, самостійність, вимогливість до себе,
необхідність дотримання правил з охорони праці.
Матеріально-технічне і дидактичне
оснащення уроку:
Інструкційно-технологічні
картки (15 шт.),
контактори (15 шт.),
набір інструменту електромонтера (15 шт.).
ПЛАН УРОКУ
№ з/п |
Частина уроку |
Час, хв |
1 |
Організаційна частина |
2 |
2 |
Вступний інструктаж: |
43 |
1. Повідомлення теми
програми |
1 |
|
2. Повідомлення теми уроку |
1 |
|
3. Повідомлення навчальної
і розвиваючої мети уроку |
1 |
|
4. Актуалізація знань учнів 5. Пояснення нового
матеріалу |
25 |
|
6. Закріплення отриманих
знань |
15 |
|
3 |
Поточний інструктаж (Самостійна робота учнів) |
210 |
4 |
Заключний інструктаж |
15 |
ХІД УРОКУ:
І. Організаційна частина (2 хв).
1. Перевірка наявності учнів,
їх зовнішнього вигляду.
ІІ. Вступний інструктаж (43 хв).
1. Повідомити тему програми.
2. Повідомити
тему уроку.
3. Повідомити
навчальну і розвиваючу мету уроку.
4. Актуалізація знань учнів.
Метод
інтерактивного навчання «Мозковий штурм»
Порядок проведення:
• Запропонуйте учням сісти так,
щоб вони почувалися зручно і невимушено.
• Визначте основні правила (див. нижче).
• Повідомте їм проблему, яку треба вирішити.
• Запропонуйте учасникам висловити свої ідеї.
• Записуйте їх в порядку надходження. Не вносьте в ідеї жодних коректив.
• Спонукайте
учасників до висування нових ідей. Додаючи при цьому свої власні.
• Намагайтеся
уникати глузування, коментарів або висміювання будь-яких ідей.
• Продовжуйте доти, доки надходитимуть нові ідеї.
• Наостанку обговоріть та оцініть запропоновані ідеї.
Правила проведення
„Мозкового штурму", які варто запропонувати учням:
Почніть висувати ідеї щодо
розв'язання проблеми. Ідеї можуть бути будь-якими,
навіть фантастичними.
Один з вас записуватиме їх
на дошці.
Коли кожен вважатиме
кількість поданих ідей достатньою, їх висування
припиняється.
Після того як ідеї зібрано,
вони групуються, аналізуються, розвиваються всією групою.
Відбираються ті ідеї, що, на
думку групи, допоможуть вирішенню поставленої проблеми.
Під час «Мозкового штурму»;
• Намагайтеся зібрати якомога
більше ідей;
• Заставте працювати всю уяву: не відкидати ніяку ідею тільки тому, що
вона суперечить
загальноприйнятій думці;
• Може подавати скільки завгодно ідей або розвивати ідеї інших;
• Не обговорюйте і не критикуйте
висловлення інших.
Проблемні питання:
Сфери застосування контакторів.
Перспективи використання контакторів.
5. Пояснення
нового матеріалу.
Комутаційний електромагнітний апарат призначений для
дистанційних включень і відключень силових електричних кіл при нормальних
режимах роботи, називають контактором.
Комбінований апарат дистанційного керування, як
правило, електричними двигунами, який складається з контактора, доповненого
тепловим реле, і який суміщає в собі функції апаратів керування та захисту,
називають магнітним пускачем.
Розрізняють контактори з прямоходовою
магнітною системою (мал.
1) та з поворотним якорем
(мал. 2).
У
контакторах з прямоходовою магнітною системою нерухомою частиною є осердя 7 з котушкою 6, які встановлюються нерухомо на
основі 9. Рухомою частиною контактора
є якір 4, який
зв'язаний з головними рухомими та допоміжними контактами.
При
подачі напруги на котушку контактора виникає магнітне поле, під дією якого
рухома магнітна система притягується до нерухомої. Тобто якір притягується до
осердя, а рухомі контакти — до нерухомих. Таким чином забезпечується
проходження електричного струму в силовому й допоміжному колі контактора. На
головні та допоміжні контакти контактора встановлено пружини для створення
необхідного натискування і зменшення перехідного опору контактів. Допоміжні
розмикаючі й замикаючі контакти призначені для роботи в електричних колах
керування.
Мал. 2. Електромагнітний контактор із поворотним якорем: 1 — осердя; 2 — котушка; 3 — якір; 4 — дугогасильний пристрій; 5 — нерухомі контакти; 6 — рухомий самовстановлюючий контакт.
При знятті напруги з котушки контактор вимикається, і під дією пружини 8 якір повертається у початкове положення.
При розмиканні головних контактів на великих струмах виникає електрична дуга, яка може призвести до руйнування контактної системи. Тому головні контакти контактора обладнують дугогасильними камерами з жаростійкого ізоляційного матеріалу.
У контакторах постійного струму осердя і якір виконують суцільнометалевими, а у контакторах змінного струму — шихтованими, тобто набраними з окремих ізольованих пластин електротехнічної сталі.
При проходженні змінного струму по котушці контактора у магнітній системі виникає магнітний потік, який періодично проходить через нуль. Це викликає вібрацію та гудіння магнітної системи, оскільки контактор живиться змінним струмом. Щоб зменшити це явище, на торці осердя контактора змінного струму встановлюють мідний короткозамкнений виток (див. рис. 1, б). Він охоплює приблизно 1/3 площі торця осердя контактора. Коли основний магнітний потік проходить через нуль, його величина швидко змінюється і тому в короткозамкненому витку утворюється максимальна е. р. с. У цьому разі короткозамкнений виток є вторинною обмоткою трансформатора. У короткозамкненому витку е. р. с. утворює струм, що сприяє утворенню магнітного потоку Фд, який замикається через осердя та якір і перешкоджає відпаданню якоря при переході основного потоку через нуль. Таким чином зменшується вібрація магнітної системи контактора.
Досить часто магнітні пускачі виготовляють і без теплових
реле. Дуже важко провести чітку границю між контактором та магнітним пускачем.
Проте, є певні відмінності в будові цих апаратів і, як правило, в позначеннях
магнітних пускачів є літери ПМ, а контакторів – КТ. Дізнатися відомості про
електричний апарат можна також за допомогою довідників. Хоча в сучасному
виробництві такі відмінності дуже сильно згладжуються – чітких позначень немає,
будова мало чим відрізняється і в довідниках можуть бути відсутні відомості.
Тому, будемо розглядати магнітний пускач ПМА-310 (згідно
позначення та довідникових даних) як контактор, оскільки він часто монтується з
тепловим реле.
Нескладний ремонт контакторів та магнітних пускачів
заключається головним чином в заміні пошкоджених або зношених деталей новими з
наступним регулюванням та випробовуванням контакторів. Часто доводиться
замінювати основні та допоміжні контакти, гнучкі з'єднання, котушки
електромагнітів, пружини та короткозамкнені витки, а також зачищати контакти.
Для того, щоб замінити будь-яку деталь контактора або магнітного пускача
необхідно навчитися його розбирати та складати із заміною деталей. Зачищаються
контакти, як правило наждачним папером з мілким абразивом. Технологія
розбирання магнітного пускача ПМА-310 наведена в інструкційно-технологічній картці.
Проводимо розбирання та складання магнітного пускача,
дотримуючись правил охорони праці:
1. Під час виконання роботи бути особливо
пильним. Не відволікатися на сторонні
справи та розмови, не заважати іншим.
2. Встановити електричний апарат на робочий стіл так, щоб
порушення центра тяжіння не призвело до його падіння.
3. До
перевірки і ремонту електричних апаратів необхідно
пересвідчитись у відповідності номіналів запобіжників напрузі живлючої
мережі та номінального струму запобіжника, у
відсутності замикання у шнурі живлення та його вилці.
4. Контактне з’єднання повинно бути
надійним. Встановлюючи контакти в отвори металевого корпусу, слід звернути
увагу на надійність ізоляції між контактом та корпусом. Якщо контакти погано
ізольовані, то може виникнути коротке замикання в результаті доторкання
контактів до корпуса.
5. Для ізолювання вивідних контактів
від корпусу використовуй фарфорові, міканітові або виготовлені з іншого
ізоляційного матеріалу теплостійкі втулки прокладки, шайби.
6. Перевірку ланцюгів
вторинної комунікації виконують при допомозі омметра,
тестера чи іншого приладу з живленням від сухих елементів напругою до 12 вольт. Ланцюги, які перевіряються, повинні
бути повністю
знеструмлені.
7. Очистити від пилу
електричні апарати.
Учневі забороняється:
1 Під’єднувати прилади до мережі за допомогою оголених проводів, без
вилок.
2. Залишати без нагляду
ввімкненими електричні апарати, вимірювальний прилад,
електроінструмент.
3.Здійснювати заміну вузлів і деталей, пайку
монтажу, продзвонювання проводів та інші операції, що
виконуються двома руками, в електричних апаратах без попереднього відключення
їх від електромережі і зняття залишкових зарядів.
4.Вмикати електричні апарати в мережу при
штучно замкнутих запобіжниках, а також вмикати його шляхом
безпосереднього з'єднання чи обриву проводів.
5. Вмикати та вимикати обладнання, робота на
якому не доручалась; за винятком аварійної
ситуації.
6. Торкатися руками до обірваних та оголених
проводів електромережі та монтажної схеми елементів
електричних апаратів ввімкнених в електромережу.
7. Працювати
неізольованим та несправним інструментом.
8. Вмикати в електромережу електричні апарати,
вимірювальні прилади, проводи живлення яких мають пошкоджену
ізоляцію.
9.
Використовувати саморобні подовжувачі.
10. Працювати електровимірювальними приладами, корпуси яких надійно не заземлені.
11. Користуватися пошкодженими провідниками та матеріалами.
12. Класти на щит електрообладнання, інструменти, одяг, пакунки.
13. Під час підготовчих
робіт, виявивши несправність у обладнанні чи інструменті учень
повинен припинити роботу і повідомити майстра. Самостійна їх ліквідація забороняється.
6. Закріплення отриманих
знань.
Кейс №1.
Опис ситуації:
Після розбирання та
складання магнітний пускач ПМА-310 змонтували та під’єднали до
електричного кола. При пробному пуску відбувається сильна його вібрація із
характерним частим стукотом.
Завдання кейсу:
Необхідно, не розбираючи
магнітний пускач, визначити причину несправності, а також запропонувати спосіб
її усунення.
Практичне вирішення
проблеми:
Деформована, поламана або
неправильно вставлена нижня пластина пускача, яка слугує пружиною (ресорою), що
згладжує вібрації магнітопроводу.
Кейс №2.
Опис ситуації:
При пуску електродвигуна за
допомогою магнітного пускача ПМА-310 даний пускач не працює, двигун не
запускається.
Завдання кейсу:
Необхідно, не розбираючи
магнітний пускач, визначити причину несправності, а також запропонувати спосіб
її усунення.
Практичне вирішення
проблеми:
Не подається напруга
живлення на котушку магнітного пускача.
Кейс №3.
Опис ситуації:
Після розбирання та
складання магнітний пускач ПМА-310 змонтували та під’єднали до
електричного кола. При пробному пуску магнітний пускач спрацьовує і вмикає
двигун, проте через декілька секунд силові контакти розмикаються і
електродвигун вимикається. Згодом знову замикаються, і так повторюється до
натискання кнопки «Стоп» і відключення котушки магнітного пускача від
електромережі.
Завдання кейсу:
Необхідно, не розбираючи
магнітний пускач, визначити причину несправності, а також запропонувати спосіб
її усунення.
Практичне вирішення
проблеми:
Котушку, яка розрахована на
напругу 380В, під’єднали в коло з напругою 220В.
Кейс №4.
Опис ситуації:
При пуску електродвигуна за
допомогою магнітного пускача ПМА-310, натискаючи кнопку «Пуск», пускач
спрацьовує і запускає електродвигун, проте при відпусканні кнопки «Пуск»
магнітний пускач відключається, силові контакти розриваються і двигун
зупиняється. Електродвигун працює лише при утриманні натиснутою кнопки «Пуск».
Завдання кейсу:
Необхідно, не розбираючи
магнітний пускач, визначити причину несправності, а також запропонувати спосіб
її усунення.
Практичне вирішення
проблеми:
Деформовані або підгорілі
нормально розімкнуті блок-контакти магнітного пускача.
ІІІ. Поточний інструктаж (Самостійна робота учнів) (210 хв).
1. Контроль
за діяльністю учнів.
2. Цільові обходи
майстра:
- перевірка робочих місць учнів;
- перевірка правильності виконання трудових прийомів, операцій;
- перевірка правильності ведення
самоконтролю;
- правильність дотримання технічних умов;
- дотримання правил техніки безпеки;
- прийняття та оцінка роботи учня.
ІV. Заключний інструктаж (15хв).
1. Підведення підсумків роботи за день;
2. Повідомлення і обґрунтованість оцінок учнів;
3. Відмітити зразкову роботу учнів,
зупинитись на допущених помилках , вказати їх причини;
4.
Видати домашнє завдання;
5. Прибрати робочі місця і здати майстрові.
Підпис майстра в/н: _________
б) |
а) |
в) |
Рис.2. Магнітний пускач ПМ-S-25 |
Ескіз | Назва технологічної операції | Описання технологічної операції |
Зняття верхньої кришки | Знімаємо верхню кришку пускача, відкрутивши два гвинта. Після чого, ми можемо мати доступ до основних контактів (рухомих і нерухомих) пускача. | |
Зняття контактної частини | Знімаємо контактну частину пускача, відкрутивши чотири гвинта. Контактна частина складається з основних нерухомих контактів, контактних містків з рухомими контактами, які через траверсу з’єднані з якорем. На траверсу, через рухомі блок-контакти, які містяться на основі пускача, діють зворотні пружини. | |
Зняття котушки | Після зняття контактної частини, маємо основу, на якій міститься сердечник з котушкою. Котушка просто знімається з сердечника. | |
Зняття сердечника | Так само легко знімається сердечник. | |
Зняття блок-контактів із зворотними пружинами | Знімаємо рухомі блок-контакти із зворотними пружинами. Тепер основа розібрана. | |
Зняття контактних містків | Знімаємо контактні містки з рухомими контактами. | |
Зняття траверси | Знімаємо траверсу з контактної частини після зняття контактних містків. | |
Зняття основних нерухомих контактів | Зі зворотної сторони контактної частини відкручуємо гвинти, які кріплять основні нерухомі контакти. | |
Зняття нерухомих блок-контактів | Після зняття основних нерухомих контактів, маємо доступ до гвинтів, які кріплять нерухомі блок-контакти. Знімаємо їх. | |
Зняття якоря з траверси | Знімаємо якір, який кріпиться на траверсі за допомогою штифта, а також пружини та кріплення контактних містків. |
Немає коментарів:
Дописати коментар